PELİKANIN YALISI

Pelikan bildirisi başlığı ile yayınlanan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu hedef alan bildiriyi kim neden yazdı? Bu aslında herkesin cevabını bildiği bi sır.

Bildiri ilk olarak bir grup twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı.

ilk

 

 

ytytyty29

 

Gazeteci Dağhan Irak’ın paylaştığı bu operasyonun ilişkili hesaplar haritası

image-46

Not: Sitemizin gazeteci Dağhan Irak’la ilgisi yoktur.

 

Peki isimsiz, imzasız kimsenin daha önce haberdar olmadığı yeni açılan bir blogda yayımlanan bu bildiriyi ilk keşfeden ve bunu iştahla  paylaşan bu grubun ortak özelliği neydi?

Aynı kişiler için çalışmaları…

Üstelik Kuzguncuk’ta, aylık kirası en az 20bin TL olan bir beyaz yalıda…

1256
Başbakan’ın devrildiği yalı

 

Şimdi bu görkemli yalıda çalışan ekibe biraz daha yakından bakalım. Yalıyı kiralayan STK’nın adı Bosphorus Global(Boğaziçi Küresel Çalışmalar Merkezi). İnternet sitelerinde (bosphorusglobal.org) kim olduklarına, merkezlerinin neresi olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Tam bir perili köşk hikayesi… Ancak STK’nın başında Süheyb Öğüt ve eşi Hilal Kaplan’ın olduğu herkesin bildiği sırrın bir parçası.

Pelikan bildirisi yazısını ilk paylaşan isimler olan @atifetulusoy, @elifsahinkls ve @filiz_gunduz bu yalıda Hilal Kaplan ve Süheyb Öğüt ile çalışıyor.

image (2)4

Yazıyı ilk paylaşan kişi olan, @mervetasci14 ve  tam yazının yayımlanması ile aynı dakikalarda  “nihayet hayırlı şeyler oluyor” diye Emre Uslu tarzı arkadan gerilim tonu veren @hasmetbabaoglu da yalının müdavimlerinden, 

463

 

17 kişinin çalıştığı yalı geçtiğimiz yıl Ağustos ayında tutuldu. Görünüşte lobicilik. 🙂 ve fact-checking projeleri yürülen mekan aslında başbakanın devrildiği operasyonun komuta merkezi.

Tam 9 aydır bu insanların aylık masraflarını, kim ne için karşılıyor? Pelikan bildirisi neden yazıldı sorusu ile bu sorunun cevabı aynı. Yalıyı kim finanse ediyor? Cevabı yakında yine bu sitede.